Temat poniższego tekstu poparłem licznymi odnośnikami kierującymi do bardziej szczegółowych treści. Dzięki temu mogą Państwo przejrzyście przejść krok po kroku przez każdy z omawianych etapów oraz zaczerpnąć przy tym szczegółowej wiedzy na każdy z nich, klikając po prostu w odnośnik do niego załączony.
Wybór oprogramowania i rejestracja własnego sklepu internetowego
Wybór odpowiedniego oprogramowania sklepu internetowego zależy przede wszystkim od oczekiwań sprzedawcy, jego asortymentu, strategii sprzedaży, wymogów co do funkcji i tego, które z nich wybrane oprogramowanie oferuje. Warto więc zarejestrować i sprawdzić wersję próbną, którą zwykle możemy bardzo łatwo uruchomić, a następnie samodzielnie sprawdzić działanie i funkcje oprogramowania przed podjęciem ostatecznej decyzji o jego wyborze. Jeżeli wiemy dokładnie jakich funkcji i możliwości oczekujemy, skontaktujmy się z pomocą techniczną i zapytajmy o szczegóły. Jeżeli jest to Państwa pierwszy sklep Internetowy i nie mają Państwo określonych wymagań - sugeruję kierować się wygodą panelu i jego ustawień. Jeżeli, któryś ze sklepów okaże się dla Państwa stosunkowo prosty w obsłudze, będzie to na pewno najlepszy wybór na początek.
Jak łatwo samodzielnie założyć swój własny sklep?
Poza wyborem oprogramowania sklepu Internetowego, na samym początku należy wybrać jeszcze adres internetowy sklepu - domenę internetową. To właśnie ten adres mają zapamiętać Twoi klienci, tak aby mogli później łatwo wrócić na stronę sklepu lub wspomnieć o niej swoim znajomym. Domenę możemy zarejestrować zwykle wraz ze sklepem, rejestracja jest zazwyczaj w cenie - tak jest to np. w naszym oprogramowaniu sklepu internetowego Sellingo.pl
Jak wybrać i zarejestrować odpowiednią domenę internetową?
Bardzo ważnym aspektem jest również bezpieczeństwo klientów. Dodatkowo z wyjściem aktualizacji do przeglądarki Chrome w wersji 68, strony nie korzystające z SSL zostaną oznaczone i wyświetlone jako "niezabezpieczone" użytkownikom tej przeglądarki. Taka informacja na stronie sklepu może odstraszyć wielu klientów i negatywnie wpływać na pozycje w wyszukiwarce Google, nie wspominając nawet o wizerunku firmy. Koniecznie musisz zadbać o certyfikat SSL dla swojej domeny. Dla sklepów Sellingo.pl w wyższym pakiecie niż Darmowy otrzymasz instalację certyfikatu i sam certyfikat SSL zupełnie za darmo.
Dowiedz się więcej o darmowym certyfikacie SSL
Jedną z najbardziej fundamentalnych i najważniejszych rzeczy jest również wygląd sklepu - w Sellingo.pl możemy wybierać spośród kilku skórek darmowych, które są elastycznie konfigurowalne, ale istnieje również możliwość zamówienia projektu indywidualnego, który nasi graficy mogą zaprojektować i stworzyć wg. Twoich wymagań. Indywidualnie zaprojektowana strona na pewno wzbogaci postrzeganie Twojej firmy jako profesjonalnej, doświadczonej marki działającej na rynku i znającej się na rzeczy. Projekty tworzone indywidualnie od początku projektowane są z myślą o branży i tworzeniu odpowiedniego wizerunku oraz wzbudzaniu pozytywnych emocji w oczach odwiedzającego stronę. Nie tylko poprawia dzięki temu zainteresowanie potencjalnych klientów ale i buduje z nimi relację. Wzbudza zaufanie i w ten sposób zapewnia klienta o słuszności jego wyboru.
Użyteczna Strona Internetowa jako fundament sprzedaży
Brief projektu skórki indywidualnej dla sklepu internetowego - czym jest i jak go wypełnić?
Pierwsze kroki po założeniu sklepu - co warto skonfigurować na samym początku?
Aby przejść jak najszybciej do rzeczy, czyli po prostu do sprzedaży i udostępnienia klientom możliwości zrobienia zakupów w sklepie internetowym, powinniśmy skierować się najpierw do najbardziej podstawowych ustawień. W pierwszej kolejności musimy więc uzupełnić informacje kontaktowe pozwalające klientom na skontaktowanie się z obsługą sklepu. Brak danych kontaktowych w widocznym miejscu na stronie sklepu nie jest dobrym sygnałem dla klienta. Obecnie jest to standard, który pozwala budować poczucie bezpośredniego kontaktu i bezpieczeństwa zakupów. W Sellingo, swoje dane uzupełnisz w karcie Administracja -> Ustawienia Podstawowe.
Nie mniej ważny jest także regulamin oraz polityka prywatności - uzupełnienie tych treści zdecydowanie wpływa na poczucie bezpieczeństwa klientów. Możliwość ich edycji znajdziesz w Sellingo w karcie Treści -> Strony. Sprzedawcy zazwyczaj zamawiają stworzenie tych dokumentów firmie, która się w tym specjalizuje.
Konfiguracja metod płatności
Kolejnym krokiem będą ustawienia płatności - konfiguracja metod płatności, która umożliwi klientowi wybór dogodnej dla niego formy opłacenia złożonego zamówienia. Standardem jest teraz udostępnianie możliwości zapłacenia natychmiast, a założenie konta u pośrednika szybkich płatności pozwoli nam nie tylko na udostępnianie szybkich przelewów ale i płatności przez Blik, coraz popularniejszej metody płatności. Płatności Blik przetestować możesz w naszym specjalnie stworzonym do tego celu sklepie oneclick.sellingo.pl
Jakie formy płatności i dostawy udostępniać w sklepie?
Porównanie ofert pośredników szybkich płatności
Konfiguracja metod dostawy
Kiedy daliśmy już klientom możliwość wyboru metody płatności. Teraz, powinniśmy udostępnić im możliwość wyboru odpowiedniej metody dostawy. Każdy sprzedawca decyduje sam ile i jakich metod dostawy udostępnia. Z perspektywy klienta warto dać tutaj jak największy wybór, ponieważ nigdy nie wiemy, czy klientowi będzie wygodniej odebrać przesyłkę w paczkomacie, w kiosku ruchu, na poczcie czy żeby po prostu wybierze żeby dostarczył mu ją kurier. Z perspektywy sprzedawcy warto natomiast realizować dostawy tylko jedną wybraną firmą. Pozwala to później uzyskać większe zniżki na przesyłki u danego przewoźnika. Najlepiej jest więc znaleźć złoty środek w liczbie oferowanych form dostawy. Na początku wystarczyć może jedna ale z czasem warto pomyśleć o rozszerzeniu wyboru. Również z czasem zauważymy, które metody dostawy są chętniej wybierane. Będziemy wtedy mogli zredukować ich liczbę tylko do tych, które faktycznie są ważne dla naszych klientów.
Jak i dlaczego sklep internetowy powinien oferować darmową dostawę?
Jakie opcje dostawy wybierają klienci? Co powinni proponować sprzedawcy?
Integracja usług kurierskich w sklepach Internetowych
Asortyment i towarowanie
Po wprowadzeniu metod płatności i dostawy przychodzi czas na wprowadzenie asortymentu. Oczywiście, większość sprzedawców od tego właśnie zaczyna. Najpierw wprowadzają asortyment, a dopiero później konfigurują metody płatności czy dostawy. Warto jednak pamiętać, że w trakcie wprowadzania produktu do asortymentu będziemy wybierać powiązane z dostawami szablony wysyłki, a z kolei te powiązane są z metodami płatności. Wprowadzenie asortymentu na tym etapie może więc być łatwiejsze niż rozpoczęcie naszej pracy właśnie od niego. Warto również zwrócić uwagę na Kategorie oraz Producentów, warto jest je dodać również przed wprowadzaniem produktów. Wyjątkowym przypadkiem będzie import produktów z pliku od hurtowni/producenta lub Allegro. W takim przypadku, oprócz produktów, zaimportować możemy również kategorie oraz inne informacje, które dany plik zawiera. Produkty zaimportowane z Allegro mogą trafić do kategorii Import z Allegro i dopiero później przeniesiemy je do właściwych.
Zatowarowanie sklepu Sellingo, czyli uzupełnianie go asortymentem odbywać się może na trzy różne sposoby:
- Import produktów z pliku hurtowni/producenta lub innego sklepu to najprostsza i najszybsza metoda pozwalająca na wprowadzenie asortymentu do sklepu.
Jak zaimportować produkty/oferty z Allegro?
W sprawie importu skontaktuj się z nami, a jeżeli chcesz samodzielnie uzupełnić ofertę - wybierz jedną z kolejnych metod:
- Import produktów z Allegro pozwala wprowadzić do sklepu asortyment wystawiony na Allegro. Jeżeli posiadasz asortyment wystawiony na Allegro, ta metoda może być dla Ciebie najwygodniejszą z proponowanych opcji. Obrazki trafią do galerii zdjęć produktu, opis z oferty Allegro do opisu produktu. Pobrane zostaną także inne informacje, jak cena, nazwa itp.
Jak zaimportować produkty/oferty z Allegro?
- Wprowadzanie produktów ręcznie trwa najdłużej ze wszystkich dostępnych metod towarowania ale dzięki temu będziemy w stanie sprawdzić najdrobniejszy szczegół w ustawieniach każdego produktu z kolei.
Jak dodać nowy produkt?
Bardzo ważne dla asortymentu są oryginalne opisy produktów, nie powtarzające się na żadnych innych stronach internetowych. Takie działanie nie tylko pozwoli zapoznać klientów z korzyściami jakie niesie zakup danego produktu ale i zdecydowanie poprawi możliwość znalezienia tych produktów w internecie - wyszukiwarce Google. Dla Google bardzo ważne są bogate opisy, dużo treści oraz pojawiające się w niej słowa kluczowe. Jest to jeden z zabiegów optymalizacji strony na potrzeby jej pozycjonowania w wyszukiwarce Google.
Podstawy tworzenia kontentu na stronach www
Jak ulepszyć opisy produktów w sklepie internetowym?
Reklama
Na tym etapie mamy już gotowy sklep. Jest on uzupełniony informacjami kontaktowymi, metodami płatności oraz dostaw, a także asortymentem. Klienci mogą więc spokojnie przejść przez cały proces składania zamówienia. Powinniśmy więc teraz zadbać właśnie o klientów, o to, aby trafili do naszego sklepu. Opisy produktów, o których wspomniałem w akapicie powyżej są początkiem dobrych praktyk związanych z reklamą naszego sklepu. Pozycjonowanie to najtańsza i jednocześnie najbardziej skuteczna metoda reklamy w internecie. Dlatego też jest najczęściej wybierana przez sprzedawców Internetowych. Warto poczytać i dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu, aby samodzielnie optymalizować swój sklep lub zlecić wykonywanie takiej usługi zewnętrznej firmie.
Kolejną popularną formą reklamy jest reklama w wynikach wyszukiwania Google - Google AdWords, a niedługo Google Ads. Dzięki AdWords możemy niemal od razu trafić na samą górę wyników wyszukiwania. Nowym sprzedawcom również polecam zapoznać się z tym narzędziem. Taką usługę możemy również zlecić firmie zewnętrznej, płacąc za nią zazwyczaj ok. 10-20% budżetu przeznaczonego na reklamy w Google.
Na pewno w trakcie działania sklepu internetowego otrzymamy różne komentarze od klientów, nie podchodźmy jednak do nich nigdy negatywnie. Każdy taki komentarz to to bezcenny pomysł na dobre zmiany i możliwość rozważenia alternatywnego rozwiązania problemów. Ze słów krytyki wyciągajmy wnioski i dziękujmy za nie, starając się wciąż zmieniać, przystosowujmy się do zmiennych oczekiwań klientów. Takie podejście nie tylko poprawi jakość naszej obsługi klienta ale i samą sprzedaż. Pamiętajmy, że w kontaktach z klientem my sami jesteśmy najlepszą reklamą, a wysoka jakość obsługi nie tylko przynosi zyski w postaci zadowolonych klientów ale też w postaci marketingu wirusowego pośród ich znajomych.
Jak tanio wypromować sklep internetowy?
Skuteczny e-commerce, czyli sztuka wypromowania sklepu internetowego niewielkim kosztem
Jak samodzielnie pozycjonować sklep internetowy?
Pierwsza Kampania w Google AdWords - Podstawy i praca z pierwszą kampanią reklamową
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz