Content

Samodzielne Pozycjonowanie cz. 1 - Podstawy

Mam przyjemność, zaprosić do lektury naszego pierwszego z cyklu artykułów edukacyjno-poradnikowych na temat podstaw marketingu, reklamy i promocji w Internecie. Jeśli chcesz, aby Twoja strona lub sklep internetowy były widoczne w Internecie, musisz przede wszystkim dać szansę swoim klientom, aby go znaleźli. W Polsce najpopularniejszą wyszukiwarką internetową jest Google.pl - aż 95% wszystkich wyszukiwań w Internecie odbywa się właśnie poprzez wyszukiwarkę Google. Nie powinno więc raczej nikogo dziwić, że skupimy się przede wszystkim właśnie na tej wyszukiwarce.

Naszym głównym celem jest osiągnięcie jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce, z założenia minimum TOP 10 (czyli pierwsza strona wyników wyszukiwania w wyszukiwarce). Cel ten możemy osiągnąć w dwojaki sposób:
  1. Zlecić pozycjonowanie naszej strony, tudzież sklepu internetowego, profesjonalnej firmy zajmującej się pozycjonowaniem;
  2. Samodzielnie rozpocząć działania na rzecz poprawy widoczności naszej witryny w Internecie.
W naszym poradniku skupimy się oczywiście na samodzielnych działaniach, takich które każdy we własnym zakresie może podjąć. Spróbujemy w prosty, łatwy i przejrzysty sposób wyjaśnić na czym polega pozycjonowanie, czym jest, jakie niesie korzyści i ryzyko, zalety i wady.

 

Zaczynajmy!

Na wstępie niestety kilka definicji bez których nie możemy się obejść. Czym jest pozycjonowanie? Mianowicie, pozycjonowanie jest zbiorem działań, które mają w efekcie na celu poprawę widoczności naszej witryny w Internecie, poprzez usytuowanie naszej strony / sklepu na jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce Internetowej. Nie jest żadną tajemnicą, że potencjalni Klienci sprawdzają przede wszystkim pierwsze trzy do pięciu wyników wyszukiwania, a Ci bardziej dociekliwi przejrzą ewentualnie wszystkie z pierwszej strony. Pozycje powyżej TOP 10, gdzie trzeba przejść na kolejną stronę wyników wyszukiwania, są często pomijane i mała ilość potencjalnych Klientów do nich dociera.

Wiedząc już czym jest pozycjonowanie, możemy przejść do podstawowych działań na rzecz poprawy jakości naszej strony, co bezpośrednio przełoży się na wyniki strony w wyszukiwarce. Tutaj poznajemy kolejne słowo do zdefiniowania - optymalizacja.

Optymalizacja, są to wszystkie działania, mające na celu poprawę jakości strony / sklepu internetowego dla lepszego odbioru naszej strony przez wyszukiwarkę. Jak Google weryfikuje naszą stronę? Wyszukiwarka google wypuszcza tak zwane boty (od roboty), które niczym małe robaczki chodzą po stronach, po linkach na każdej ze stron, zarówno tych wewnętrznych i zewnętrznych (wyjaśnienie za chwilę) i sprawdzają przejrzystość kodu/skryptu strony internetowej. Sprawdzają jak jest strona zbudowana, co sobą reprezentuje, próbuje określić jej jakość względem innych stron, dokonać waloryzacji i kategoryzacji oraz sprawdzić unikalność treści na stronie internetowej z założeniem, czy dana strona internetowa wnosi coś nowego w zbiór danych w Internecie, czy jest tylko kopią treści powielającą dane wprowadzone do tej wielkiej bazy przez inną stronę.

Zanim zaczniemy opisywać jakie działania należy przeprowadzić przy optymalizacji strony, wyjaśnijmy jeszcze czym są linki wewnętrzne i linki zewnętrzne, oraz jakie mają znaczenie w pozycjonowaniu.

Dla przykładu, wspomóżmy się demem sklepu: demo.sellingo.pl

Linki wewnętrzne, są to wszystkie linki kierujące z naszej strony, nadal na naszą stronę - do innej kategorii, do innej podstrony, do karty produktu i tym podobnych.

Przykład: demo.sellingo.pl, gdzie po kliknięciu w napis "kontakt" lub "aktualności" przeniesiemy się na podstronę, odpowiednio: demo.sellingo.pl/kontakt lub demo.sellingo.pl/aktualnosci

Zostajemy w obrębie jednej domeny, nie przenosimy się na inną stronę internetową.

Powyższy układ jest linkowaniem wewnętrznych, jak najbardziej pozytywnie postrzeganym przez roboty Google. Pamiętajmy o tym aby na jednej stronie nie było więcej niż 75-100 linków wewnętrznych.

Linki zewnętrzne, są to wszystkie linki wychodzące z naszej strony internetowej i kierujące na inną domenę/witrynę.

Przykład: sytuacja w której na naszej stronie: demo.sellingo.pl wstawiamy link do innej strony np: www.onet.pl / www.wp.pl itp.

O ile linkowanie wewnętrzne jest pozytywnie postrzegane przez Google, jako swoista siatka powiązań między poszczególnymi podstronami o tyle linkowanie zewnętrzne jest ujemne dla wartości naszej strony. Istotne jest, aby z naszej strony wychodziło jak najmniej jest to tylko możliwe linków zewnętrznych. Analogicznie, dla nas jest bardzo korzystne, aby jak najwięcej innych stron internetowych umieszczało na swoich stronach linki do naszego sklepu/serwisu. Starajmy się nie umieszczać linków do stron słabej jakości i/lub niezwiązanych tematycznie z naszym sklepem/stroną internetową.

Wracając do optymalizacji strony internetowej. Optymalizację możemy porównać do znanego przysłowia: "Jak Cię widzą, tak Cię piszą.". W zależności jak googleboty zobaczą Twoją stronę, w odpowiedni sposób ją ocenią, opiszą i wyślą informacje dalej, co bezpośrednio przedkłada się na wyniki wyszukiwań. Dla jak najwyższej wartości naszej strony / sklepu/witryny - powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  1. Odpowiednie opisanie strony dla wyszukiwarki - metatagi
  2. Unikalność contentu (treści) na stronie internetowej
  3. Przejrzystość oraz poprawność kodu - to co najważniejsze powinno być jak najwyżej w kodzie źródłowym (sprawdzanie za pomocą narzędzi).
W tym artykule, opiszemy pierwszy z wyszczególnionych powyżej podpunktów.

Aby nasz sklep był wartościowym i wysoko ocenionym po względem merytoryczno-jakościowym przez googleboty, musimy zadbać, aby był on właściwie opisany. Pojawia się tutaj pojęcie: metatagi, gdzie są to parametry opisujące naszą stronę i odczytywane przez boty Google.

Wyszczególniamy 3 główne metatgi:

Title - czyli tytuł strony. Tytuł nie powinien przekraczać 70 znaków. Powinien zawierać dokładny i na ile to możliwe szczegółowy opis strony w kilku słowach.

Description - czyli opis strony. Opis nie powinien być dłuższy jak 150 znaków. Powinien zachęcać potencjalnych Klientów do odwiedzenia naszej strony. Powinien się wyróżniać wśród konkurencji, powinien zwracać uwagę, ale jednocześnie być treścią która spełni rolę informacyjną.

Keywords - czyli słowa kluczowe. Słowa kluczowe zgonie z informacją podaną przez Google, nie są obecnie brane pod uwagę przy ocenie sklepu. Jednakże uważamy, iż mimo wszystko nadal powinno zadbać się o ich właściwe opisanie. W chwili obecnej może nie spełniają swojej roli, ale kto wie co będzie za pół roku ?. Lepiej być przygotowanym na wszystko, a samo opisanie słów kluczowych na pewno nam nie zaszkodzi, może jedynie pomóc. Jako słowa kluczowe, wpisujemy frazy, słowa, które opisują naszą stronę,. Na ten przykład, prowadząc sklep z rowerami owe słowa kluczowe powinny być: sklep rowerowy, rowery, sklep z rowerami, siodełka rowerowe, pedały rowerowe, akcesoria rowerowe, itd. Każda z fraz kluczowych oddzielone od kolejnej przecinkiem i spacją. Słowa kluczowe nie powinny być dłuższe aniżeli 200 znaków.

Metatagi muszą być oryginalne, unikalne przez nas stworzone, przez co nie mogą być skopiowane z innej strony internetowej - dlaczego? Google ceni sobie różnorodność, oryginalność i wnoszenie świeżości do zasobów internetowych, przez to nasza strona także musi być oryginalna i z unikalną treścią - ale o tym szerzej będzie w kolejnym artykule.

W sklepach internetowych możemy wyszczególnić 4 podstawowe rodzaje stron/podstron:
  1. Strona główna - metatagi powinny być opisane z nastawieniem na przedstawienie branży/oferty danego sklepu internetowego - co oferuje, czym się zajmuje, co potencjalny Klient może zakupić, otrzymać.
  2. Kategorie - metatagi powinny opisywać daną kategorię produktów.
  3. Produkty - metatagi analogicznie powinny opisywać poszczególne produkty, zachęcać do odwiedzenia strony i zapoznania się z kartą produktu.
  4. Strony informacyjne (np.: kontakt, o firmie itp.) - metatagi powinny zachęcać do wejścia na daną stronę, przeczytania zawartości, zapoznania się z branżą i tematyką sklepu a w konsekwencji doprowadzić do kontaktu Klienta ze sklepem bądź zainteresowania Klienta ofertą sklepu. Są także podstrony typu: "regulamin", których lepiej w ogóle nie indeksować w naszym sklepie, ale o tym dlaczego, jak i czym jest indeksowanie w kolejnych artykułach.

O ile w przypadku strony głównej sklepu, jak i podstron typu "kontakt", "o nas", metatagi można ustawić indywidualnie ręcznie. Co zrobić natomiast, jeżeli na sklepie mamy kilka tysięcy produktów? Czy mamy przez kilka tygodni karkołomnie i mozolnie zacząć wprowadzać zmiany? Nic bardziej mylnego. Nasza firma korzysta z oprogramowania sellingo.pl gdzie jest możliwość automatycznego definiowania i opisywania metatagów na podstawie zmiennych.

Zmienne, które możemy wykorzystać w naszych opisach:
{name} - nazwa produktu
{price} - cena
{manufacturer} - producent
{category} - nazwa kategorii
{category_main} - nazwa kategorii głównej
{category_parent} - nazwa kategorii wyższego stopnia

Jak może to wyglądać w praktycznym użyciu?

 

Przykład: Prowadzimy sklep z filmami DVD i książkami

Na przykładzie jednego z produktów: Film DVD Król Lew, w kategorii Filmy -> Filmy dla dzieci -> Animowane, producent: Disney
TITLE: W naszym sklepie {nazwa} w atrakcyjnej cenie.
DESCRIPTION: Nasz sklep oferuje najlepsze {category} w atrakcyjnych cenach. Oferujemy nowości od producenta: {manufacturer}. Sprawdź w jak niskiej cenie możesz kupić {name}
KEYWORDS: {name}, filmy dvd, {manufacturer}, książki, {category}, {category_main}, filmy blu-ray, {category_parent}

Zgodnie z powyższym schematem metatagi w takim układzie będą widoczne w wyszukiwarce, jak poniżej:

 

TITLE: W naszym sklepie Film DVD Król Lew w atrakcyjnej cenie.
DESCRIPTION: Nasz klep oferuje najlepsze Filmy dla dzieci w atrakcyjnych cenach. Oferujemy nowości od producenta: Disney. Sprawdź w jak niskiej cenie możesz kupić Film DVD Król Lew.

KEYWORDS: Film DVD Król Lew, filmy dvd, isney, książki, Filmy dla dzieci, Animowane, filmy blu-ray

Takie synchroniczne planowanie metatagów dla produktów jest niezwykle pomocne przy sklepach z dużą ilością różnorodnego asortymentu. Należy jednak pamiętać o tym, aby stworzyć na tyle uniwersalne tło w opisie do zmiennych, aby odpowiadało ono poszczególnym zmiennym, biorąc pod uwagę różne formy gramatyczne. Jeden dokładnie przemyślany schemat pozwoli zaoszczędzić nam niezwykle dużo czasu, co ważne, nie będzie konieczności ustawiania i opisywania ręcznie ręcznie metatagów dla kilku tysięcy produktów.


 

Słowniczek pojęć:

Słowa kluczowe - (frazy kluczowe) są umieszczone na stronie internetowej i pomagają wypromować serwis na dane słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych np: w google.pl. Dzięki wysokim wynikom w wynikach wyszukiwania strona internetowa zyskuje ruch a tym samym potencjalnych klientów.

Pozycjonowanie - zbiór działań mających na celu poprawę widoczności naszej witryny w Internecie, poprzez usytuowanie naszej strony / sklepu na jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce Internetowej.

Optymalizacja - wszystkie działania, mające na celu poprawę jakości strony / sklepu internetowego dla lepszego odbioru naszej strony przez wyszukiwarkę.

Boty Google – roboty które przemierzają Internet, skaczą po stronach internetowych, rejestruję zmiany wprowadzają nowe dane (indeksują strony), i sprawdzają witryny pod względem przejrzystości kodu, unikalności treści dokonując ogólnej oceny jakościowej strony.

Linki wewnętrzne - wszystkie linki kierujące z naszej strony, na naszą stronę - do innej kategorii, do innej podstrony, do karty produktu i tym podobnych. Pozostaje ta sama domena internetowa.

Linki zewnętrzne - wszystkie linki wychodzące z naszej strony internetowej i kierujące na inną domenę / witrynę.

Metatagi - parametry opisujące naszą stronę i odczytywane przez boty Google, dzielimy je na 3 główne: title (tytuł), description (opis strony), keywords (słowa kluczowe).

czytaj też: Pozycjonowanie sklepu internetowego 

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.