Content
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:75

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Jak bez dodatkowych opłat wstawić obrazki do aukcji Allegro?

Klienci usług eSprzedaż często kontaktują się ze mną z pytaniem o odpowiedni hosting obrazków dla ich aukcji Allegro. To oczywiste, że nikt nie chce dopłacać dodatkowych 0,10zł za każde kolejne zdjęcie poza miniaturką. Więc przy dodatkowych 8 obrazkach do jednej aukcji będzie to koszt 0,80zł. Jeżeli jesteśmy osobą prywatną bawiącą się w wyprzedaż staroci z piwnicy to taki koszt nie zrobi nam wielkiej różnicy ale co mają zrobić profesjonalni sprzedawcy, którzy chcieliby mieć takich aukcji 1000 albo nawet 10000? Koszt aukcji przekroczyć może z czasem wartość oferty, szczególnie, że za dodatkowe obrazki do aukcji płacimy już na samym początku, nie mając pewności, czy nasza oferta w ogóle znajdzie zainteresowanie wśród kupujących.


Poniżej opiszę sposób oferowany przez Allegro oraz alternatywne sposoby hostingu zdjęć dla aukcji, tak, aby na aukcję wstawić jedynie miniaturkę, a zdjęcia poglądowe wstawić bez dodatkowych opłat za aukcję.

Czyli, gdzie przechować zdjęcia w sieci, aby tanio i łatwo wstawić je później do aukcji Allegro?



Opisywane przeze mnie sposoby hostingu to:


  1. Hosting oferowany przez Allegro (w trakcie wystawiania aukcji)
  2. Własny serwer - klient FTP
  3. Hosting online



1. Hosting Allegro oferowany podczas wystawiania aukcji.

Jest to jedna z najprostszych metod ale jest jednocześnie najdroższą opcją hostingu zdjęć. Dzięki Allegro możemy wstawić wybrane zdjęcia już w trakcie wystawiania aukcji. Przy czym ogranicza nas jedynie ilość zdjęć (maksymalnie 8) oraz ich waga (max 200kB jedno). Do tego każde kosztuje 0,10zł co przy 8 zdjęciach daje 0,80zł naliczane dodatkowo do podstawowej opłaty za wystawienie aukcji. Wyobraźmy sobie sytuację gdzie wystawiamy 100 różnych produktów i chcemy aby na każdej z aukcji było po 8 zdjęć - jest to dodatkowe 80zł które włożymy w wystawienie zaledwie 100 aukcji na

maksymalnie 14 dni.

Zalety
 Łatwość obsługi

Wady
 Ograniczenie ilości zdjęć
Ograniczenie wielkości zdjęć
Brak automatycznego reskalowania dla zdjęć powyżej 12,5 megapiksela
Zdjęcia hostują się jedynie na czas trwania aukcji
Cena



2. Hosting na własnym serwerze przy pomocy konta FTP:


W tym przypadku korzystamy z własnego serwera - jest to dobra metoda jeżeli mamy już serwer i chcemy zaoszczędzić pieniądze na hostingu zdjęć. Jest to zdecydowanie najtańsza metoda jeżeli serwer służy nam jeszcze do innych celów np. utrzymujemy na nim stronę, sklep, czy skrzynkę pocztową. Jest to natomiast najbardziej skomplikowana metoda, a żeby ją przybliżyć opiszę poniżej w punktach jako instrukcję:

Zdjęcia upload'ujemy na serwer wykorzystując client'a FTP (w tym przypadku Filezilla):

2.1 Instalacja Clienta FTP

Należy pobrać Filezille ze strony:
http://filezilla-project.org/download.php

2.2 Po pobraniu należy zainstalować Filezille

Po uruchomieniu wygląda tak:

2.3 Konfiguracja Filezilli

Potrzebne nam będą:
- Adres serwera FTP
- Użytkownik
- Hasło

Wprowadzenie danych odbywa się w tym oknie:


Po wciśnięciu przycisku "Szybkie łączenie", FileZilla łączy się z serwerem, który został podany, wysyła nazwę użytkownika i hasło, i o ile są poprawne otrzymujemy dostęp do serwera FTP. Po połączeniu całość wygląda tak:


Na górze jest log wykonywanych operacji, na środku są 2 kolumny, po lewej dwa okna z komputera lokalnego, a po prawej dwa z serwera.
W dolnym oknie serwera znajduje się folder public_html, w nim znajduje się folder ze zdjęciami images. Zdjęcia należy umieszczać w folderze images lub stworzyć nowy folder na zdjęcia. Należy pamiętać, że nazwa zdjęcia nie może mieć polskich znaków, spacji lub innych niedozwolonych znaków.

Zalety
Cena (zależna od ceny serwera)
Ilość zdjęć (zależna od serwera)


Wady
Trudność obsługi



3. Hosting Online

Hosting online to hosting za pośrednictwem serwisów oferujących hosting na swoich serwerach. Zazwyczaj jest on płatny ale są także darmowe. Serwisy Hostingowe Online różnią się między sobą ceną, wymaganiami oraz trudnością obsługi.

Przykładowym hostingiem zdjęć jest usługa Fotolister.pl, która jest połączona domyślnie z kontem eSprzedaz.com i pozwala na szybkie wstawienie zdjęć do szablonu aukcji przez w pełni darmowy Edytor Aukcji dostępny na stronie panel.esprzedaz.com

Fotolister jest niezwykle prosty w obsłudze. Wystarczy zauploadować zdjęcia, a podczas przygotowywania szablonu aukcji w Edytorze Aukcji jedynie kliknąć gdzie ma pojawić się zdjęcie - wybrać bądź załadować odpowiednie i to wszystko.

Możemy dodatkowo zmienić styl obramowania zdjęcia lub dodać cień ale jest to już opcjonalne i służy jedynie do poprawienia estetyki zdjęcia.

Inne hostingi online jak np. imageshack.com opierają się mniej więcej na działaniu Fotolistera lecz nie umożliwiają one takich funkcji jak edycja zdjęć, podmiana zdjęć bez zmiany linków, nałożenie znaku wodnego, czy tworzenia galerii.


Zalety
Cena (do wyboru także pakiet darmowy)
Łatwość obsługi
Możliwość szybkiej podmiany wstawionych zdjęć
Tworzenie galerii zdjęć
Tworzenie miniaturek allegro
Edytor obrazków
integracja z Edytorem Aukcji eSprzedaz.com

Wady
FileZilla Brak możliwości podpięcia własnego serwera FTP

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.