Kopiowanie opisów produktów w sklepach internetowych
Coraz częściej zdarza się, że kopiowane są opisy produktów. Co prawda, powstały one na podstawie opisu technicznego producenta, ale nierzadko stworzyliśmy je nakładem pracy i twórczego myślenia. Jak je zatem ochronić?
Niestety bardzo ciężko jest udowodnić, że opis produktu jest utworem w myśl art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) ochroną prawa autorskiego objęty jest: „wszelki przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze […]”. Należało by wykazać, że sposób przedstawienia produktu (zdjęcia, kolorystyka, czcionka, kolejność opisu elementów) jest naszą inwencją twórczą i ma znamiona oryginalności.
Ciekawym jest, że utworem można nazwać dzieło, które stanowi kompilację powszechnie dostępnych danych, czyli jeżeli tworzymy opis z elementów, które nie są objęte ochroną, ale w sposób unikalny.
Wynika to z art. 3 prawa autorskiego, który mówi, iż „Zbiory, antologie, wybory, bazy danych spełniające cechy utworu są przedmiotem prawa autorskiego, nawet jeżeli zawierają niechronione materiały, o ile przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter, bez uszczerbku dla praw do wykorzystanych utworów.”
Jeśli stwierdzimy, że nasz opis produktu został stworzony w oparciu o twórczy, oryginalny dobór danych, to opis taki, jako utwór, podlega ochronie prawnoautorskiej i nie może być kopiowany czy modyfikowany bez zgody jego twórcy.
Nieco lepiej jest chronić opis przedmiotu na zasadzie przysługującej ochronie twórczo opracowanej bazie danych. Trzeba wykazać, że stworzyliśmy zbiór danych zgromadzonych według danej metody bądź systematyki i ponieśliśmy nakłady inwestycyjne. Opisów z takiej bazy danych nie można kopiować, nawet jeśli nie stanowią one utworów. Zapisy o ochronie baz danych znajdują się w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r o ochronie baz danych (Dz. U. Z 2001 r. Nr 128, poz. 1402 z późn. zm.).
Możemy napisać pismo do firmy, która skopiowała nasz opis produktu, który jest utworem/lub bazą danych i powołać się w nim na art. 116 prawa autorskiego. Rozpowszechnianie utworu w celu zdobycia korzyści majątkowej jest łamaniem praw autorskich bądź też ustawy o ochronie bazy danych. Skutkować to może powiadomieniem prokuratora o stosowanych praktykach w związku z popełnieniem przestępstwa określonego w w/w art. za co grozi grzywna, ograniczenie wolności lub utrata wolności do lat 3.
Na koniec informacja dla sprzedających na Allegro: w regulaminie Allegro (http://allegro.pl/country_pages/1/0/user_agreement.php#rule6) znajdują się następujące zapisy:
Art. 8.3. Rola Allegro – „Grupa Allegro może usunąć Transakcję lub zakończyć przed czasem Transakcję wyłącznie z opcją Kup Teraz w przypadku, gdy czynności związane z Transakcją naruszają postanowienia Regulaminu lub obowiązujące przepisy prawa bądź negatywnie wpływają na dobre imię Allegro"
oraz
Art. 10.3. Inne obowiązki użytkowników - „Wszelkie materiały, w tym elementy grafiki, układ i kompozycja tych elementów (tzw. layout), znaki towarowe oraz inne informacje, dostępne na stronach internetowych Serwisu Allegro stanowią przedmiot praw wyłącznych Grupy Allegro lub Użytkowników Serwisu. Wskazane elementy stanowią przedmiot autorskich praw majątkowych, praw własności przemysłowej, w tym praw z rejestracji znaków towarowych oraz praw do baz danych i jako takie korzystają z ustawowej ochrony prawnej."
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz